TheBankers

بانک, بانکداری, اقتصاد و مدیریت

درتازه‌ترين مزايده فروش املاك مازاد دولتي انجام شد

درتازه‌ترين مزايده فروش املاك مازاد دولتي انجام شد


تعديل قيمت فروش املاك دولتي

دنياي‌اقتصاد- اظهارات اخير رييس كل بانك مركزي درباره «دلايل ناكامي در فروش املاك دولتي»، به اتخاذ سياست «تعديل قيمت» از سوي بانك‌ها براي عرضه راحت املاك مازادشان ختم شده است.محمود بهمني دو هفته پيش درباره علت فروش نرفتن املاك مازاد بانك‌ها گفته بود شرايط بازار مسكن تنزل كرده و مردم انتظار كاهش بيشتر قيمت را دارند. اكنون بانك‌ها براي پاسخ به اين انتظار، قيمت پايه فروش املاك مازاد را كاهش داده‌اند؛ به طوري‌كه پنج‌شنبه گذشته در جريان پنجمين مزايده اين املاك، خريداران شاهد كاهش 10 درصدي قيمت‌ها بودند و همين امر باعث شد از 278 فقره انواع ملك عرضه شده، نزديك به 50 فقره ملك متعلق به بانك‌ها فروش رود.در مزايده پنجم تعداد خريداران 50 درصد نسبت به مزايده قبل افزايش پيدا كرد و اين درحالي بود كه نزديك به 90 درصد از املاكي كه در مزايده پنج‌شنبه عرضه شد، تكراري و از دوره‌هاي قبلي بود.

تصميم جديد براي پايان دادن به ناكامي در فروش املاك مازاد به اجرا درآمد
تعديل «قيمت فروش» املاك دولتي
 خريداران به قيمت‌هاي تعديل شده در مزايده پنج‌شنبه گذشته پاسخ مثبت دادند و ركورد خريد املاك بانك‌ها زده شد
 مجري فروش املاك مازاد بانك‌ها: در حال حاضر قيمت فعلي برخي از اين املاك كمتر از زمان خريدشان است
فريد قديري
هشدارهاي دو هفته پيش رييس‌كل بانك مركزي نسبت به دلايل ناكامي بانك‌هاي دولتي در فروش املاك مازاد، واكنش بانك‌ها را در پي داشت؛ به طوري كه 6 بانك دولتي در مزايده پنج‌شنبه گذشته 278 ملك مسكوني و تجاري، سناريوي «تعديل قيمت» را در دستور كار قرار دادند و موفق شدند ركورد فروش را بعد از 4 دوره عرضه ناموفق به ثبت برسانند. در مزايده پنج‌شنبه گذشته تعداد خريداران با جهش 50 درصدي نسبت به دوره قبلي به 89 نفر رسيد و املاكي كه به فروش رفت نيز با جهش 5 درصدي به 48 فقره رسيد. بازدهي فروش املاك بانك‌ها در حالي افزايش پيدا كرده كه 91 درصد املاك عرضه شده تكراري و مربوط به دوره‌هاي قبلي بوده است.
محمود بهمني، رييس‌كل بانك مركزي اخيرا درباره عدم فروش املاك مازاد بانك‌ها گفته بود شرايط بازار مسكن براي خريد تنزل كرده و مردم انتظار كاهش بيشتر قيمت‌ها را دارند.
اكنون بانك‌ها براي احياي قدرت خريد در بازار مسكن و همچنين پاسخ به انتظار مردم، تصميم گرفته‌اند قيمت املاك در مزايده‌ها را تعديل كنند. تصميمي كه در بدو ورود نتايج اميدوار‌كننده‌اي داشته و قرار است ساير دستگاه‌هاي دولتي براي عرضه راحت املاك مازادشان آن را به‌كار بگيرند.
به گزارش دنياي اقتصاد، دور پنجم از عرضه املاك مازاد بانك‌هاي دولتي پنج‌شنبه گذشته با بازگشايي پاكات به پايان رسيد. در اين دوره از 278 ملك شامل زمين، آپارتمان مسكوني، ويلا و واحدهاي تجاري و اداري، 252 ملك تكراري بودند و از دوره‌هاي قبلي مزايده وارد دوره پنجم شده بودند با اين تفاوت كه قيمت پايه اغلب اين املاك تعديل شده بود. همين قيمت‌هاي تعديل شده توانست خريداران املاك دولتي را جلب كند؛ به طوري كه نزديك به 50 فقره از اين املاك توسط89 نفر خريداري شد.
هرچند در مزايده پنج‌شنبه، تعداد املاك خريداري شده معادل 30 درصد تعداد املاك عرضه شده بود، اما نتايج اين عرضه، از اين بابت اميدواركننده است كه 90 درصد از املاك عرضه شده تكراري بوده و تعديل قيمت‌ آنها توانسته مشتري‌هاي موجود در بازار را جذب كند.
جمع قيمت پايه 278 ملك عرضه شده در مزايده اخير 171 ميليارد و 671 ميليون تومان تعيين شده بود كه در نهايت 48 فقره از اين املاك با قيمت پايه كل 11 ميليارد و 300 ميليون تومان به فروش رفت. خريداران اين املاك را بعد از مزايده، با قيمت كل 12 ميليارد و 17 ميليون تومان خريداري كردند.
اين املاك در 26 استان كشور و متعلق به بانك‌هاي ملت، صادرات، تجارت و رفاه بوده است.
به گزارش دنياي اقتصاد، در اين دور از مزايده املاك مازاد بانك‌ها، سهم املاك تكراري نسبت به دوره‌هاي قبلي افزايش چشمگير پيدا كرده و اين نشان مي‌دهد سيستم بانكي در تلاش است املاك مازادش را هرچه سريع‌تر به فروش برساند.
به گزارش دنياي اقتصاد، ارزش خريد املاك بانك‌ها در دوره پنجم نسبت به دوره قبلي كه مهرماه برگزار شد، 55 درصد افزايش پيدا كرده است.
مقصد «درآمد بانک‌ها» از محل «فروش املاک»
ذکریا متحمل، مدیرعامل شرکت فام (مجری فروش املاک مازاد بانک‌ها) در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد»، مهم‌ترین هدف بانک‌ها از فروش املاک مازادشان را ارتقای توان تسهیلات دهی در عرصه تولید و تحرک چرخه اقتصادی عنوان کرد و افزود: اینکه برخی می‌گویند بانک‌ها با هدف تعدیل قیمت مسکن، اقدام به فروش املاک کرده‌اند، صحت ندارد.
وی افزود: اجرای مصوبه هیات وزیران در مورد فروش املاک مازاد بانک‌ها اگرچه از رکود حاکم بر بازار مسکن متاثر می‌شود، ولی نه با هدف تعدیل در قیمت مسکن و نه اساسا به این منظور تهیه شده است.
متحمل گفت: این مصوبه به منظور افزایش منابع، ارتقای توان تسهیلات‌دهی بانک‌ها در عرصه تولید و تحرک چرخه اقتصادی و جلوگیری از راکد ماندن این منابع در قالب اموال و املاک غیر منقول تملیکی و نامشهود تهیه شده و اگر به متن مصوبه مراجعه شود بانک‌ها، وزارت دارایی و بانک مرکزی درگیر در اجرای این مصوبه هستند و قطعا اجرای آن با هر مکانیزمی نیاز به تعامل دارد. ماده 3 از آيین‌نامه بانک‌ها را موظف کرده که مشخصات کامل و برنامه زمان‌بندی فروش کلیه دارایی‌های غیرضروري از جمله زمین و املاک مازاد خود را ظرف یک ماه از ابلاغ این آيین‌نامه به وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی اعلام کنند و گزارش مذکور پس از تایید وزارت امور اقتصادی و دارایی حداکثر ظرف مدت سه ماه از ابلاغ این آيین‌نامه توسط آن وزارتخانه به شورای عالی مدیریت و برنامه‌ریزی اقتصادی ارائه گردیده و گزارش اجرا به شورا اعلام شود.
مدیرعامل فام خاطرنشان کرد: بانک‌ها مکلفند یا از املاک تملیک شده برای رفع احتیاجات تدارکاتی خود استفاده کنند یا آنها را ظرف مدت 2 سال از تاریخ تملیک به فروش برسانند و اگر در مدت مذکور به فروش نرسد و بانک ناچار به اجاره دادن آن باشد، اخذ موافقت بانک مرکزی ضرورت خواهد داشت. بانک مرکزی از زیان‌های ناشی از انباشت املاک تملیکی نزد بانک‌ها کاملا اطلاع داشته است و مصوبه هیات وزیران این را تسری داده به کلیه اموال مازاد و نه فقط املاک تملیکی. حال ممکن است املاک تملیکی نباشد و مثلا بانک برای رفع احتیاج خریداری کرده و امروز که نیازش برطرف شده می‌خواهد آن را در قالب مازاد بفروشد. این خیلی عادی است که بانک‌ها به دلیل انتظار برای خروج از رکود حاکم بر معاملات املاک و انتظار افزایش قیمت‌ها تمایلی به فروش املاک مازاد نداشته باشند. خصوصا املاکی که در قیمت‌های پایه فعلی بعضا حتی جبران اصل وجوهی که بانک پرداخت کرده را نمی‌کند و در صورت رونق بازار املاک وضعیت دیگری پیدا خواهند کرد. از طرفی وجود این اموال که به علت وضعیت فعلی رو به تزاید هم هستند باعث شده که بخش عظیمی از منابع بانک‌ها بلااستفاده بماند، در حالی که اگر اینها تبدیل به نقدینگی بشوند به همان مقدار و با یک نسبت اهرمی بانک‌ها را از جذب نقدینگی گران فارغ خواهد کرد.
تعبیر «املاک مازاد» به «فلز گداخته»
متحمل افزود: به دلایل فوق این املاک همچون یک فلز گداخته در دست بانک‌ها است و اغلب بانک‌ها هم به این نتیجه رسیده‌اند که فروش به جهت تامین نقدینگی به نفع آنها است؛ بنابراین این فرصت خوبی است برای سرمایه‌گذاران که خرید کنند، قطعا وقتی که به هر دلیلی مثلا افزایش سرمایه بانک‌ها یا خارج شدن بازار املاک از رکود، این فلز گداخته سرد شود فرصت سرمایه‌گذاری از دست خواهد رفت.
وی تصریح کرد: عرضه تقاضای خودش را ایجاد می‌کند. املاک مازاد بانک‌ها متقاضی خودش را دارد، البته رفتار این متقاضی‌ها با رفتار مصرف‌کننده نهایی در بخش مسکن متفاوت است، این املاک بیشتر به منظور سرمایه‌گذاری و انتفاع خریداری می‌شود.
مجری فروش املاک مازاد بانک‌ها در ادامه خاطرنشان کرد: بانک‌های ملی، سپه، توسعه صادرات، کشاورزی، مسکن و صنعت و معدن بیشترین تمایل و همکاری را با شرکت فام جهت فروش املاک مازاد خود دارند و بانک‌های تجارت و ملت به‌رغم اینکه با شرکت قرارداد دارند، ولی تمایلی به فروش املاک از طریق شرکت نداشته‌اند ضمن اينكه بانک‌های صادرات و رفاه که اساسا هیچ گونه قرارداد با همکاری با شرکت نداشته‌اند.

 

دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام آذر ۱۳۸۸ساعت   توسط   |